Budowanie własnego domu to inwestycja, której plan powinniśmy przemyśleć z dużą dokładnością. Punktem, który powinniśmy wziąć pod uwagę na początku jest sam projekt domu – stajemy wówczas przed wyborem, postawić na indywidualny projekt , który będzie dostosowany do naszych potrzeb czy wybrać projekt gotowy. Obie decyzje mają wady a także zalety. Artykuł został opracowany przy współpracy z architektlodz.pl.

Wielką zaletą projektów gotowych stworzonych przez wybrane przez nas biuro architektoniczne jest na pewno krótki czas wykonania. Parę dni od jego zamówienia nasz projekt jest przygotowany a wtedy możemy przystąpić do realizacji pozostałych dokumentów. Wykańczając dom będziemy mogli tutaj skorzystać z różnych aranżacji, które w większości przedstawiają wizualizację budynku oraz jego wnętrza. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość wyselekcjonowania jednego z znalezionych wariantów, tego, który najbardziej będzie nam się podobał. Zaleta, która w wielu przypadkach przemawia za wybraniem właśnie projektu gotowego to również kilkakrotnie niższa kwota niż projektu na zamówienie.

Indywidualny projekt od samego początku jest tworzony pod konkretną działkę a ponadto spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Dom po wykończeniu będzie niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju a także zbudowany z całkowitą kontrolą ze strony inwestora. Rozwiązanie jednakże pociąga za sobą znacznie wyższe koszty a ponadto znacznie dłuższy proces tworzenia projektu. Wybór rodzaju projektu naszego przyszłego domu jest sprawą indywidualną oraz uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Opisane opcje mają zarówno minusy jak i plusy, dlatego też przed dokonaniem wyboru powinno się przemyśleć oba rozwiązania.