Tłumaczenie jest sztuką, która istnieje od wieków. Współcześnie biura zajmujące sie tłumaczeniami to jedne z najbardziej poszukiwanych usług na świecie. Świadczą usługi tłumaczeniowe w nieco ponad dwustu językach a także mają możliwość tłumaczyć informacje na ponad 100 języków. Istnieją 2 typy biur tłumaczeniowych: ogólne oraz specjalistyczne. Agencje o charakterze ogólnym gwarantują tłumaczenia w kilku językach, lecz nie zapewniają fachowej wiedzy w konkretnym języku, podczas gdy agencje specjalistyczne koncentrują się na jednym albo paru językach. Tłumaczenie wykonywane jest przez tłumaczy tłumaczenia Poznań.

Istnieje mnóstwo metod nauki języków obcych, takich jak audiolingwistyka, immersja, edukacja dwujęzyczna a także metoda bezpośrednia. Immersja jest jednym z najczęstszych metod nauki nowego języka. Polega na życiu w państwie lub regionie, w którym mówi się przede wszystkim w tym języku, a następnie mówieniu tylko tym językiem poprzez dłuższy okres czasu. Audiolingwistyka bazuje na tezie, że uczniowie najszybciej uczą się mówić w danym języku, najpierw zapamiętując frazy oraz zdania, a następnie powtarzając je na głos. Podczas studiów otrzymują okresowe testy, aby zobaczyć, czy dobrze opanowali właściwe wzorce dźwiękowe dla każdego słowa.

Język jest ważną częścią kultury. Jednym z najlepszych sposobów na zdobycie wglądu w nieznany kraj albo inną kulturę jest nauka języka. Na świecie posługuje się kilkoma językami, ale najczęściej używamy angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego a także niemieckiego. Osoby posługujące się biegle językiem niemieckim są poszukiwane, a ich ilość jest niewystarczająca. Z tego powodu kursy języka niemieckiego są bardzo oblegane. Mamy możliwość je znaleźć na uniwersytetach, w szkołach oraz w internecie. Jeśli nie znamy konkretnego języka w każdej chwili mamy możliwość skorzystać z fachowego tłumacza, który nas wyręczy w dojściu do porozumienia. Jednak wraz z dynamicznym rozwojem oprogramowania stworzonego do tłumaczenia AI tłumacze nie są już tak niezbędni. Tłumacz Google a także Microsoft Translator stały się bardzo popularne z powodu ich dokładności oraz wydajności.

Technologiczni giganci, tacy jak Amazon, Google oraz Microsoft, cały czas wkładają pieniądze w narzędzia do tłumaczenia , które są oparte na sztucznej inteligencji, które mogą przekształcać jeden język na drugi. Technologia maszynowego tłumaczenia funkcjonuje od lat pięćdziesiątych. W latach 90 opracowano „statystyczne tłumaczenie maszynowe”, które to stosowało algorytmy do tłumaczenia fraz a także słów zamiast tłumaczenia słowo po słowie każdego zdania. Umożliwiło to komputerom tłumaczenie pełnych zdań w znacznie bardziej naturalny sposób aniżeli wcześniej i otworzyło całkiem nowy rynek usług związanych z tłumaczeniem. Technika sztucznej inteligencji sprawia, że tłumaczenie maszynowe jest dokładniejsze oraz łatwo dostępne dzięki takim urządzeniom, jak smartfony a także laptopy, które posiadają wmontowane funkcje mowy. Chociaż jest to wyłącznie jedno z bardzo wielu jego zastosowań, całkowicie wystarczy, aby pomóc ludziom pokonać bariery związane z językiem w ich codziennym życiu.